دوران بارداری

پره اکلامپسی Preeclampsia یا فشار خون بالا ناشی از حاملگی

فشار خون ناشی از بارداری ،)وضعیتی جدی است و ممکن است درگیری ارگانهای مختلف مثل مغز، کلیه و کبد، همچنین کاهش رشد جنین را همراه داشته باشد و فرد را در معرض خطر ختم فوری و پیش از موعد بارداری قرار دهد که مستلزم درمان و تحت نظر داشتن فرد به طور دقیقتر میباشد.

اقدامات موثری که میتوانید انجام دهید:

-بالا رفتن فشار خون ناشی از استرس در محیطهای پزشکی
برای این که در ویزیت بعدی فشار خونتان به دلیل استرس از محیطهای پزشکی بالا نرود، زمانی که در سالن انتظار هستید نرمشهای آرامش بخش انجام دهید به خصوص زمانی که فشارخون را اندازه گیری میکنند.

-فشار خون مزمن

اگر قبل از حاملگی به دلیل بالا بودن فشار خون تحت درمان دارویی بوده اید ممکن است پزشک از شما بخواهد ادامه دهید اما اگر تشخیص دهد که برای جنین ضرر دارد، ممکن است داروی دیگری تجویز کند و یا مصرف آن را منع کند. بهتر است قبل از ادامه مصرف با پزشک مشورت کنید.

فشارخون بالا ناشی از بارداری

احتمالا پزشک به شما توصیه می کند به دلیل جلوگیری از بالا رفتن فشار خون، آسپرین مصرف کنید. همچنین به شما توصیه میشود که به پهلوی چپ بخوابید چون باعث می شود فشار از روی همان شریانی که خون را از قلب به اندامهای تحتانی هدایت میکند برداشته شود.

فرقی نمی کند که فشار خون بالا در شما تشخیص داده شود یا خیر، بهتر است همیشه خودتان کارهایی انجام دهید که برای حفظ تندرستی و سالمت شما لازم است:

رژیم غذایی بارداری خود را سرشار از غلات سبوس دار، گوشت بدون چربی و لبنیات، میوه و سبزیجات کنید. به صورت منظم، فعالیتهای فیزیکی داشته باشید (اگر پزشکتان صلاح میداند ورزشهایی که برای بارداری بی خطر است را انجام دهید).

سعی کنید در دوران بارداری استرس خود را کاهش دهید و از مصرف کافئین، تنباکو و الکل خودداری کنید. ممکن است شنیده باشید که کنترل مصرف نمک در زمان بارداری میتواند فشار خون را کنترل کند اما در این دوران به طور کلی توصیه نمی شود. اگر متوجه هرگونه علامتی شدید به خصوص اضافه وزن ناگهانی یا سرگیجه شدید حتما پزشک خود را مطلع کنید چون ممکن است از نشانه های فشارخون بالا ناشی از حاملگی یا وضعیتهای جدیتر دیگری باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *