دوران بارداری

هفته ی دوم بارداری

تغییرات شما طی هفته دوم:
در این زمان تخمک آماده لقاح است و درون یک کیسه کوچک پر از مایع به نام فولیکول که در یکی از دو تخمدان است قرار می گیرد. گروهی از تخمک ها برای بالغ شدن تحریک می شوند اما به طور طبیعی فقط یکی از آنها بالغ میشود که لقاح با آن صورت گیرد. (در زمانی که دوقلو تشکیل میشود، دو تخمک به بلوغ میرسند و هرکدام توسط اسپرم های جداگانه بارور میشوند).

بدن شما هورمون محرک فولیکول را آزاد می کند، یک ماده شیمیایی که گروهی از تخمک های بالغ را درون فولیکول برای لقاح آماده میکند. یکی از این فولیکول ها معمولا آماده تر می شود و نسبت به بقیه بیشتر رشد میکند.

بقیه فولیکولها رشدشان متوقف می شود و تخمک هایشان از بین می روند اما فولیکول غالب جدا می شود و تخمک بالغ از تخمدان آزاد میشود که لحظه تخمک گذاری است و معمولا حدود 10 تا 16 روز قبل از شروع سیکل بعدی است. بنابراین تخمک گذاری در پایان هفته 2 یا 3رخ میدهد.
زمانی که فولیکول جدا میشود ساختاری را تشکیل می دهد تحت عنوان جسم زرد که بعدا دو هورمون را آزاد میکند:
پروژسترون و استروژن. پروژسترون جداره رحم را ضخیم میکند و رحم را برای آمادگی و محافظت از جنین آماده میکند.

نکاتی که لازم است طی هفته دوم بدانید:

در نزدیکی زمان تخمک گذاری رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید که بهترین فرصت برای لقاح و بارداری است. تخمک بالغ 12 تا 24 ساعت پس از این که از تخمدان آزاد شد زنده می ماند اما اسپرم میتواند تا 7 روز درون بدن زن زنده بماند.

این موضوع به این معنی است که چند روز قبل از تخمک گذاری، اسپرمی که چند روز در بدن تان است میتواند باعث لقاح شود.

بسیاری از زنان در زمان تخمک گذاری به تغییرات بدنشان اهمیت میدهند. ترشحات واژن شفاف تر، رقیق تر و لیز میشود و برخی خانمها در زمان تخمک گذاری در ناحیه شکم احساس درد دارند.

اگر دمای بدن تان را ثبت کنید، متوجه میشوید که در زمان تخمک گذاری دمای بدن شما بیشتر میشود. اگر مطمئن نیستید چه زمانی موقع تخمک گذاری شماست، برای افزایش شانس بارداری در هرماه هر 2 یا 3 روز رابطه جنسی داشته باشید.

drkeshik
دکترکشیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *